Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć sklep internetowy?

Pandemia Covid wywróciła świat e-commerce do góry nogami. Nagle zostaliśmy wszyscy zamknięci w domach, bez możliwości swobodnego pójścia na zakupy, czy spotkania się z rodziną i znajomymi. O ile dla statystycznego Pana Kowalskiego wiązało się to z pracą w systemie home office, to dla przedsiębiorców był to najbardziej traumatyczny okres na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Małe i duże centra handlowe, które przyciągały do siebie klientów z dnia na dzień zostały zamknięte, a właściciele sklepów zostali z fakturami za wynajem i brakiem gotówki z bieżącej sprzedaży. Co robisz jeżeli nie masz możliwości spotkania się z klientem twarzą w twarz? Starasz się przenieść biznes do internetu i dzięki temu popularność sklepów internetowych wciąż rośnie. O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis. Ciekawostka! W trakcie black friday w sklepach internetowych oferujących perfumy sprzedaż średnio wzrasta o 175%!

Czego potrzebujesz aby prowadzić własny sklep internetowy?

Jak pewnie wiesz strona internetowa wykorzystuje pliki umieszczone na serwerze oraz domenę, więcej o szczegółach pisałem w moim poprzednim wpisie. Również sklep internetowy potrzebuje serwera orz oprogramowania, które pozwoli administratorowi zarządzać sklepem internetowym. Zanim pomyślisz o uruchomieniu sklepu musisz podjąć decyzję, czy skorzystasz z gotowych rozwiązań, czy decydujesz się prowadzić swój własny sklep w oparciu o gotowe oprogramowanie płatne lub darmowe. Aktualnie masz nieograniczone możliwości prowadzenia sklepu online dzięki różnym modelom dostępnym na rynku. Więcej o tym w kolejnych akapitach.

Jak założyć własny sklep internetowy?

zakładamy swój sklep – od czego zacząć?

Chcąc otworzyć swój sklep internetowy musisz w pierwszej kolejności określić potrzeby. Z doświadczenia w projektowaniu stron www, że większość osób rozpoczynających handel w formie sklepu online nie potrzebuje rozbudowanego oprogramowania i „opasłego” panelu sklepu internetowego, który wszystko komplikuje. Jest to bardzo ważny etap ponieważ wielu przedsiębiorców przerażonych niepotrzebnymi funkcjonalnościami sklepu, a co za tym idzie z niepotrzebnymi kosztami rezygnuje z pomysłu na swój sklep internetowy. Pamiętajmy, że głównym zadaniem sklepu internetowego jest sprzedaż produktów.

W jaki sposób uruchomić sklep internetowy?

własny sklep na jakiej platformie?

Domyślasz się pewnie, że jest kilka możliwości, które pozwolą Ci prowadzić profesjonalny sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż produktów w internecie. Na rynku można znaleźć wiele narzędzi pomagających w prowadzeniu sklepu internetowego, ale możesz również pomyśleć o gotowej platformie do sprzedaży online, jak shoper, prestashop, czy sky-shop. Za platformę dla sklepu internetowego możemy również uznać takie portale, jak allegro lub ebay. Musimy jednak pamiętać, że mówimy o platformie sklepu internetowego, która w przyszłości może utrudnić rozwijanie sklepu internetowego lub przeniesienie sklepu. Chcąc przygotować sklep internetowy musisz myśleć o tym, co wydarzy się za kilka miesięcy, kiedy sprzedaż w sklepie internetowym dzięki pozycjonowaniu i reklamie wzrośnie.

Umieszczanie sklepu online na gotowej platformie

Pisząc o gotowej platformie sklepu internetowego myślę, o rozwiązaniach przedstawionych powyżej. Zagłębiając się w temat zrozumiesz, że są to bardzo bezpieczne rozwiązania. Całe przedsięwzięcie polega na udostępnieniu ci możliwości korzystania z panelu sklepu internetowego, gdzie możesz w ograniczony sposób określić wygląd sklepu, dodać produkty i zarządzać płatnościami online. Serwer sklepu należy do firmy zewnętrznej, która obsługuje setki tysięcy aktywnych sklepów internetowych i zapewnia wsparcie techniczne. Definitywnie w tym przypadku koszt sklepu internetowego jest najmniejszy ale i funkcjonalności oraz możliwości prowadzenia sklepu internetowego są ograniczone. Wielu usługodawców wprowadza bariery związane z konfiguracją wyglądu oraz płatne oprogramowanie sklepu internetowego na późniejszym etapie rozwoju. W tym przypadku ograniczasz koszty ale tracisz niezależność w prowadzeniu swojego sklepu internetowego.

Sklep internetowy na portalu

Platformy typu allegro, czy ebay pozwalają otworzyć sklep internetowy w kilkanaście minut. Mim zdaniem nie jest to całkowicie profesjonalny sklep internetowy ale wizja dotarcia do bardzo wielu klientów jest dla przedsiębiorców kusząca. Korzystając z tego rozwiązania nie musisz mieć doświadczenia w budowaniu sklepów internetowych i odpuścić klasyczne pozycjonowanie sklepu. Nie można jednak zaliczyć tego sposobu prowadzenia sklepu internetowego do klasycznej definicji posiadania sklepu. Zarówno w tym przypadku, jak i w poprzednim nie możemy mówić o niezależności w prowadzeniu biznesu online. Jeżeli kiedyś przyszłoby Ci do głowy przeniesienie sklepu to i tak będzie go trzeba stworzyć od podstaw.

Własny sklep w oparciu o dedykowane oprogramowanie

Kolejną opcją, którą należy rozważyć jest skorzystanie z usług programisty. Wyspecjalizowana agencja dzięki dedykowanemu oprogramowaniu stworzy dla nas personalizowany sklep internetowy. W tym przypadku serwer sklepu należy do nas, a wszelkie zasoby ( opisy, produkty ) działają w oparciu o oprogramowanie napisane pod nasze potrzeby. Wybierając tego typu rozwiązanie należy mieć na myśli większy sklep oraz większy budżet ponieważ projekt sklepu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sklep internetowy – niska cena + max funkcjonalności

Jeżeli chcesz założyć sklep internetowy i uzyskać funkcjonalności proporcjonalne do Twojego budżetu, to jedyną słuszną decyzją będzie wybór darmowego oprogramowania jakim jest na przykład woocommerce. Jest to oprogramowanie dedykowane cms wordpress, które w tej chwili wspiera ponad 80% sklepów internetowych. Serwer sklepu to ten sam serwer, który obsługuje Twoją stronę internetową więc możesz przy niej bez problemu założyć własny sklep. Integracja sklepu nie będzie problemem dla doświadczonego freelancera. Podpięcie różnych systemów płatności, a dzięki intuicyjnemu panelowi sklepu online nawet niedoświadczony użytkownik poradzi sobie z obsługą zamówień i dodawaniem nowych produktów. Wszyscy klienci, którzy decydują się na współpracę zemną otrzymują właśnie tego typu rozwiązanie, które nie drenuje ich kieszeni i pozwala rozwijać biznes.

O czym musisz pamiętać projektując swój sklep internetowy?

Nieważne czy planujesz mniejszy, czy większy sklep. Są podstawowe funkcje, o których bezwzględnie musisz pamiętać!

  • regulamin sklepu internetowego: jest to po pierwsze wymóg prawny, a po drugie każdy chce wiedzieć na jakiej zasadzie działasz i czego może się spodziewać.
  • otwieranie na urządzeniach mobilnych: w myśl zasady mobile first Twój sklep musi mieć możliwość otwierania się na urządzeniach mobilnych, czyli być sklepem responsywnym.
  • reklama sklepu zwiększa sprzedaż: musisz zadbać o atrakcyjną reklamę sklepu wykorzystując google ads oraz social media. Niedocenionym jest również blog sklepu, który dzięki wartościowym treściom przyciągnie klientów i przekona do zakupu. Reklama i dobra pozycja w google jest szczególnie ważna w okresie takim jak black friday, czy black week.
  • przed podjęciem decyzji sprawdź program sklepu. Będzie to istotne jeżeli będziesz chciał ulepszyć sklep internetowy lub wykonać bezpłatne przeniesienie sklepu.
  • dopasuj budżet i wygląd sklepu do swoich potrzeb. Inne potrzeby spotykamy zajmując się multibrandowym sklepem internetowym, a inne przy sklepie, który posiada 2-10 produktów.
  • podepnij płatności online, w tej chwili większość klientów oczekuje od sklepu internetowego możliwości zrealizowania płatności online. Rozwiązanie, które preferuje umożliwia dokonanie płatności za pomocą bramek typu przelewy24, czy też blik.
  • koszty przesyłki – doskonale wiesz, że kupując coś zwracasz uwagę na koszty przesyłki. Platforma woocommerce umożliwia dodanie kosztów przesyłki do ceny lub jako oddzielną pozycję w cenniku, dzięki temu zarówno klient, jak i ty będzie mogli dokonać jasnej kalkulacji.

Regulamin sklepu internetowego – gdzie go znaleźć?

Możesz skorzystać z pomocy prawnika lub posiłkować się przykładami regulaminów innych sklepów internetowych. Druga opcja jest ryzykowna ponieważ różne sklepy mają różne zasady funkcjonowania dlatego najlepiej gdybyś zorganizował dedykowany regulamin dla swojej działalności. To, co mogę Ci podpowiedzieć, to skorzystanie z portalu, który tworzy regulaminy dla sklepów internetowych 

Sklep internetowy cena założenia:

Teraz kilka słów o cenach, w zależności od wybranej platformy:

shoper – na start 99zł plus domena za 1 zł

sky-shop – od 15 zł miesięcznie

Dedykowany sklep internetowy – od 4000 do 12000 i więcej ( w zależności od potrzeb )

Sklep oparty o moje rozwiązanie – od 2000 do 3000 zł netto

Myślę, że wiesz już wszystko, co na tym etapie potrzebne do rozpoczęcia planowania sklepu internetowego, nie zwlekaj i załóż swój sklep!

Jeżeli potrzebujesz pomocy, darmowej konsultacji lub wykonawcy swojego sklepu to zapraszam do kontaktu!


Autor artykułu: Tomasz Dominik
Odsłon: 330

Artykuł dodany o godzinie 12:07 dnia 03-04-2023

Tagi: sklep internetowy, ecommerce

Odsłon: 330