Lornetki noktowizyjne i termowizory, jakie są ich zastosowania?

Lornetki noktowizyjne i termowizory, jakie są ich zastosowania?

Mimo że termowizory i lornetki noktowizyjne kojarzą się głównie z wojskiem, ich zastosowanie jest dużo szersze. Jest wiele osób, które w codziennej pracy, jak również podczas realizowania hobby korzystają z urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych. Warto jednak pamiętać, że noktowizor i termowizor to nie urządzenia o zupełnie różnym działaniu, które sprawdzą się w całkowicie odmiennych sytuacjach. Sprawdzimy, czym różnią się te dwa rodzaje urządzeń i gdzie znajdują zastosowania.

Jakie są różnice między termowizorem a lornetką noktowizyjną?

Mimo że zastosowania obu urządzeń są dosyć zbieżne, to zasady ich działania różnią się diametralnie. W przypadku termowizorów mamy do czynienia z urządzeniem, którego działanie opiera się na promieniowaniu podczerwonym. Najprościej rzecz ujmując, termowizor rejestruje różnice ciepła różnych obiektów, dzięki czemu przedstawia ich realny obraz. Z racji, że wszystko ma swoją zróżnicowaną temperaturę, możemy nie tylko dostrzec żywe organizmy, ale i inne obiekty różniące się temperaturą od otoczenia. Dzięki wykorzystaniu promieniowania podczerwonego termowizor nie potrzebuje światła do działania. Lornetki noktowizyjne w odróżnieniu od termowizorów potrzebują do swojego działania światła. Aparatura umieszczona w noktowizorze odbiera światło szczątkowe emitowane przez obiekty takie jak gwiazdy i księżyc co pozwala na wyostrzenie obrazu przy znikomym oświetleniu.

Jakie są zastosowania termowizora?

Termowizory mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno cywilne, jak i militarne. Dzięki możliwości wychwycenia obiektów o różnych temperaturach chętnie korzystają z nich służby ratunkowe podczas poszukiwań w trudno dostępnym terenie. Termowizja ma również zastosowanie cywilne, możemy spotkać się z użyciem termowizorów przez firmy ochroniarskie, myśliwych i pasjonatów dzikiej przyrody.

Przykłady termowizorów: https://epasjonaci.pl/pl/menu/termowizory-418.html

Które osoby najczęściej korzystają z lornetek noktowizyjnych? 

Lornetki noktowizyjne najczęściej używane są przez wszelkiego rodzaju służby do prowadzenia działań w nocy. Mimo że lornetki noktowizyjne w przeciwieństwie do podczerwieni potrzebują minimalnej ilości światłą, dalej są szeroko stosowane przez wiele osób. Często możemy spotkać lornetki noktowizyjne używane przez myśliwych lub służby mundurowe takiej jak wojsko, straż graniczna, policja.

Przykłady lornetek noktowizyjnych: https://epasjonaci.pl/pl/menu/lornetki-noktowizyjne-430.html


Autor artykułu: Radosław Mlecz
Odsłon: 253

Artykuł dodany o godzinie 07:12 dnia 03-01-2023

Tagi: noktowizor, termowizor, lornetki noktowizyjne używane, termowizor zastosowanie

Odsłon: 253