Monitoring domu – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Monitoring domu – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Własne cztery kąty to marzenie, którego realizacja kosztuje wiele wysiłku, a przede wszystkim sporo pieniędzy. Profesjonalny monitoringu domu pozwala na efektywną ochronę wartościowego mienia przed włamaniem i kradzieżą. W artykule sprawdzimy, jak wybrać dobry monitoring domu.

Standardowe metody fizycznej ochrony mienia – zatrudnianie ochroniarzy czy stróżów nocnych – są nie tylko kosztowne, lecz przede wszystkim nieefektywne w przypadku nowoczesnych posesji. Oczywiście współpraca z firmą ochroniarską może stanowić uzupełnienie funkcjonalności oferowanych przez system telewizji przemysłowej. Pamiętajmy jednak, że monitoring domu sam w sobie stanowi w pełni funkcjonalne zabezpieczenie mienia oraz domowników.

Dlaczego warto zainwestować w monitoring domu jednorodzinnego?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zastanowimy się, dlaczego warto zainwestować w monitoring domu jednorodzinnego. Jakie są zalety takiej instalacji w budynku mieszkalnym?

  • Niskie koszty wdrożenia – cena zakupu, montażu i późniejszego utrzymania systemu monitoringu domu jest nieporównywalnie niższa, niż całodobowa ochrona fizyczna mienia.
  • Łatwa obsługa systemu – instalacja telewizji przemysłowej do zastosowań domowych jest prosta w obsłudze, a jej użytkowanie nie wymaga dużej wiedzy technicznej.
  • Prosty montaż i modernizacja – łatwość montażu i modernizacji monitoringu domu sprawiają, że zakup dodatkowego rejestratora czy kamer nie stanowią problemu.
  • Elastyczne rozwiązania – na rynku są dostępne kamery IP PoE, które nie wymagają prowadzenia dodatkowego okablowania do zasilania oraz urządzenia Wi-Fi, które mogą działać bez podłączenia do sieci LAN przy pomocy przewodu UTP.
  • Szerokie możliwości zarządzania – dostępność intuicyjnych aplikacji mobilnych, interfejsów WEB oraz oprogramowania komputerowego sprawia, że użytkownicy mogą zyskać dostęp do obrazu z monitoringu domu niezależnie od lokalizacji.

Profesjonalny monitoring domu wyraźnie podnosi poziom bezpieczeństwa wartościowego mienia podczas nieobecności domowników czy właściciela budynku.

Jak wybrać urządzenia do monitoringu domu?

Nie masz już chyba wątpliwości, że warto zabezpieczyć budynek mieszkalny z użyciem elektronicznego systemu dozoru video. Przejdźmy teraz do odpowiedzi na kolejne ważne pytanie – jak wybrać urządzenia do monitoringu domu?

  • Rozdzielczość video – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem jakości możemy potrzebować więcej miejsca do zapisu archiwalnego obrazu na dysku rejestratora. Transmisja danych może także powodować obniżenie przepustowości sieci komputerowej.
  • Liczba kamer i kanałów – w zależności od docelowej liczby kamer musimy wybrać rejestrator oferujący taką samą lub większą liczbę kanałów (w przypadku rozbudowy instalacji). Wart też zwrócić uwagę na obecność wbudowanego switcha wspierającego technologię PoE.
  • Interfejsy SATA rejestratora – wiele rejestratorów pozwala na podłączenie od 1 do 4 dysków twardych HDD przy użyciu interfejsu SATA. Musimy oszacować, ile miejsca będziemy potrzebowali. Pamiętajmy, że więcej dysków to większy koszt początkowy zakupu.
  • Zastosowana kompresja video – w pierwszym punkcie wspominaliśmy o wpływie rozdzielczości wideo na rozmiar plików i transmisję danych. Warto wiedzieć, że wiele nowoczesnych rejestratorów i kamer oferuje zaawansowane możliwości kompresji obrazu wideo takie jak H.264 czy H.265.
  • Oświetlacze IR w kamerach – wbudowane emitery podczerwieni pomagają w podniesieniu widoczności otoczenia w słabych warunkach oświetleniowych, bez potrzeby stosowania normalnego oświetlenia.

Wielu użytkowników posiada już domowy system monitoringu, jednak działa on w standardzie analogowym. Czy konieczna jest wymiana całej instalacji? Niekoniecznie! Warto sprawdzić, czy system może współpracować z nowoczesnym hybrydowym rejestratorem IP.

Gdzie można kupić sprzęt do monitoringu domu?

Wiesz już, jak wybrać sprzęt do systemu zdalnego nadzoru wideo. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie możesz kupić wysokiej jakości urządzenia do monitoringu domu, to koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego EC System. Znajdziesz tam tysiące produktów cenionych w branży marek


Autor artykułu: Radosław Mlecz
Arccxtykuł Spccxonsorccxowany
Odsłon: 177

Artykuł dodany o godzinie 07:02 dnia 29-03-2023

Tagi: monitoring, dom, bezpieczeństwo

Odsłon: 177