Jaki wybrać laptop dla ucznia?

Jaki wybrać laptop dla ucznia?

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to dobry moment, aby kupić dziecku pierwszy laptop. Takie urządzenie pozwoli oswoić się z technologią, zapewni nieocenioną pomoc w nauce, a w wolnym czasie może służyć rozrywce. Czym jednak kierować się podczas zakupu mobilnego komputera dla dziecka? Dowiesz się tego z przygotowanego przez nas artykułu.

Laptopy dla dzieci – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Kupując dowolny sprzęt elektroniczny, w pierwszej kolejności musimy określić swoje indywidualne preferencje i potrzeby, aby odpowiednio dobrać urządzenie. W przypadku wyboru laptopa dla najmłodszych użytkowników należy kierować się przede wszystkim tym, aby dziecko mogło z niego komfortowo korzystać. Od razu odrzućmy modele z dużym wyświetlaczem, ponieważ będą zbyt nieporęczne oraz ciężkie dla sześcio- czy siedmiolatka. Optymalna przekątna ekranu dla użytkownika w takim wieku wynosi około 13-14 cali. Laptopy dla dzieci, które będą często zabierać je ze sobą do szkoły lub na korepetycje, mogą mieć nawet mniejszą przekątną. Z drugiej strony, jeżeli chcesz pozwolić dziecku na oglądanie filmów czy granie na tym sprzęcie, bardziej komfortowe warunki do tego zapewni 15-calowy ekran.

Jakie podzespoły powinny mieć laptopy dla dzieci?

Pierwszy własny laptop będzie pełnił przede wszystkim rolę edukacyjną. Posłuży do nauki surfowania po Internecie, obsługi prostych programów do edycji tekstu czy rysowania, ewentualnie do nieskomplikowanych gier. Oznacza to, że nie musi posiadać bardzo wydajnych podzespołów, jakie stosuje się w sprzęcie gamingowym, biznesowym czy przeznaczonym do profesjonalnego użytku. Spokojnie wystarczą standardowe modele wyposażone w dwurdzeniowe, czterowątkowe procesory, które bez trudu poradzą sobie z przetwarzaniem prostych poleceń. Warto dodać, że komputery zawierające tego typu układy, np. Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3, charakteryzują się niską ceną. Pamięć operacyjna RAM nie musi przekraczać 8 GB, a karta graficzna może być zintegrowana – dedykowane modele stosuje się w sprzęcie do bardziej zaawansowanych zadań.

Jaki laptop dla starszego dziecka?

Wraz z wiekiem dziecka i rosnącymi umiejętnościami, zmieniają się jego możliwości oraz potrzeby związane ze sprzętem komputerowym. Jeśli chcesz kupić laptopa dla nastolatka, nie musisz już ograniczać się do najmniejszych urządzeń. Praca na komputerze z większym ekranem będzie z pewnością bardziej komfortowa, a przenoszenie go nie powinno już sprawiać trudności. Dzieci w starszych klasach podstawówki mogą nawet wykazywać zainteresowanie programowaniem, z którym wiążą swoją przyszłość. Typowe laptopy dla dzieci nie zapewnią odpowiednich warunków do trenowania umiejętności oraz poszerzania wiedzy. Potrzebny będzie model z procesorem o większej liczbie rdzeni i wątków, z dedykowaną kartą graficzną, a także pamięcią RAM powyżej 8 GB. Natomiast niezależnie od wieku dziecka warto poszukać urządzenia o wytrzymałej obudowie, która przetrwa liczne upadki i uderzenia, chroniąc umieszczone wewnątrz podzespoły.


Autor artykułu: Radosław Mlecz
Odsłon: 456

Artykuł dodany o godzinie 15:52 dnia 09-11-2022

Odsłon: 456