Jakie rodzaje kas fiskalnych możemy znaleźć w sklepach?

Jakie rodzaje kas fiskalnych możemy znaleźć w sklepach?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na rzecz osób fizycznych zobowiązany jest do posiadania kasy fiskalnej (o ile nie dotyczą go pewne wyłączenia), przy pomocy której każdego dnia ewidencjonuje swoją sprzedaż. Co ważne w ostatnim czasie obowiązek stosowania kas fiskalnych znacznie się rozszerzył i z pewnością w kolejnych latach grono przedsiębiorców zobowiązanych do korzystania z urządzenia fiskalnego jeszcze się powiększy. W związku z tym w poniższym artykule przedstawiamy rodzaje kas, jakie obecnie dostępne są na rynku.

Jakie rodzaje kas możemy wyróżnić?

Jeśli chodzi o kasy fiskalne kraków, to obecnie możemy wyróżnić aż cztery rodzaje tego typu urządzeń fiskalnych, które różnią się między sobą nie tylko gabarytami, ale również możliwościami ewidencji. Decydując się na zakup odpowiedniej kasy, musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj prowadzonej przez nas działalności, gdyż od tego uzależnione są wymagania stawiane urządzeniu fiskalnemu. Jakie zatem rodzaje kas fiskalnych możemy obecnie wyróżnić?

Kasa jednostanowiskowa

W przypadku większości działalności najczęściej wybierana jest tzw. kasa jednostanowiskowa, która obecnie wykorzystywana jest praktycznie w każdym sklepie. Odznacza się ona przede wszystkim sporą wydajnością oraz dużym rozmiarem. Bez problemu można podłączyć ją do różnego rodzaju urządzeń zewnętrznych takich jak np. waga, czy też skaner kodów kreskowych.

Kasa systemowa

Kasy fiskalne systemowe to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla dużych sklepów, w których urządzenia fiskalne pracują w sieci z innymi kasami oraz komputerem. Do nich również tak jak do kas jednostanowiskowych można podłączyć niezbędne urządzenia zewnętrzne (waga, skaner kodów).

Kasa przenośna

Kasa przenośna zwana również mobilną ma niezbyt duże rozmiary, jednak jest odporna na warunki zewnętrzne i ma wiele przydatnych funkcji, przez co idealnie sprawdza się w przypadku handlu obwoźnego. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi może bez problemu działać pomimo braku zewnętrznego zasilania nawet przez cały dzień pracy, co dla przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w terenie jest niezwykle przydatne.

Kasa komputerowa

Urządzenie to łączy w sobie funkcje drukarki fiskalnej oraz komputera. Wyposażone jest w monitor, a także w specjalny program magazynowy, dzięki któremu każdy przedsiębiorca wie dokładnie jaką ilość danego towaru posiada na stanie.


Autor artykułu: Radosław Mlecz
Arccxtykuł Spccxonsorccxowany
Odsłon: 388

Artykuł dodany o godzinie 08:27 dnia 26-04-2023

Tagi: kasy fiskalne, kasa fiskalna, ranking

Odsłon: 388