Ewidencja sprzętu komputerowego- jakie ma znaczenie?

Ewidencja sprzętu komputerowego- jakie ma znaczenie?

Ciągle monitorowanie komputerów i podłączonego do nich osprzętu jest kluczowe dla dobrego funkcjonowania organizacji. Co umożliwia program do inwentaryzacji komputerów? Jakie są cele ewidencji sprzętu i ewidencji wyposażenia?

Na czym polega monitorowanie sieci komputerowej?

Monitorowanie sieci komputerowej to działanie, które pozwala na zdobycie wiedzy na temat aktywnych urządzeń sieciowych. Dzięki monitorowaniu sieci możliwa jest wizualizacja ruchu sieciowego na poszczególnych portach urządzeń sieciowych, a także automatyczna inwentaryzacja urządzeń sieciowych. Oprogramowanie potrafi znaleźć aktywne urządzenia, a następnie odczytać dostępne informacje na ich temat, a więc nazwy, adresy IP czy dostępne usługi sieciowe. 

Ewidencja sprzętu komputerowego- na czym polega?

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego czy, mówiąc inaczej, ewidencja sprzętu, polega na zarządzaniu zasobami sprzętowymi, przechowywaniu dodatkowych informacji, a także na bieżącej analizie wykorzystania środowiska. Służy do tego specjalne oprogramowanie ITManager, pozwalające na zarządzanie posiadanymi zasobami. Program do inwentaryzacji sprzętu komputerowego pozwala na automatyczny odczyt konfiguracji sprzętowej dla każdego stanowiska komputerowego. Inwentaryzacja obejmuje nie tylko sprzęt komputerowy, ale także materiały eksploatacyjne. Dzięki nieustannemu monitorowaniu tych materiałów, ryzyko sytuacji, w której zabraknie danego ważnego elementu jest naprawdę niewielkie. Program do ewidencji sprzętu to ogromne ułatwienie, które sprawia, że wymiana materiałów eksploatacyjnych odbywa się zawsze w odpowiednim czasie, bez opóźnień i przestojów. 

Program do ewidencji sprzętu komputerowego

Ewidencja sprzętu komputerowego zajmuje sporo czasu. Do ewidencji sprzętu warto jednak wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie. Za jego pomocą możliwa jest ewidencja wyposażania, ewidencja środków trwałych czy ewidencja oprogramowania. Co więcej, inwentaryzacja może odbywać się w sposób zdalny. Ewidencja sprzętu komputerowego jest przydatna dla organizacji w celu skutecznego zarządzania zasobami IT, planowania budżetu na zakup nowego sprzętu, monitorowania zużycia zasobów oraz zapewnienia zgodności z licencjami oprogramowania. Może także pomóc w szybkim reagowaniu na problemy techniczne oraz planowaniu modernizacji infrastruktury IT. Ewidencja sprzętu komputerowego powinna być regularnie aktualizowana w przypadku zmian w infrastrukturze IT organizacji. Nowy sprzęt powinien być dodawany, a wycofany lub zastąpiony sprzęt powinien być usunięty z ewidencji.

 

Artykuł sponsorowany


Autor artykułu: Radosław Mlecz
Arccxtykuł Spccxonsorccxowany
Odsłon: 324

Artykuł dodany o godzinie 06:11 dnia 05-04-2024

Tagi: sprzęt, ewidencja

Odsłon: 324